Świadectwo uczestnika demonstracji

Drodzy zwolennicy Rządu!

Jako jeden z wielu uczestników marszu „Obywatele dla demokracji” 12 grudnia 2015 i manifestacji KOD w miastach Polski 19 grudnia 2015 chciałbym sprostować medialne doniesienia dotyczące uczestników. Wypowiadam się w swoim imieniu, a także wielu osób, z którymi rozmawiałem:

  1. Na demonstracji nie pojawiłem się po to, aby obalać demokratycznie wybraną władzę, lecz by prosić tę władzę o respektowanie konstytucji zatwierdzonej przez obywateli w referendum.
  2. Nie sprzeciwiam się wprowadzaniu zmian w kraju. Zgadzam się, że zmiany są potrzebne. Nawet jeśli nie pochwalam np. zwiększania deficytu budżetowego, uważam że demokratycznie wybrany Rząd ma prawo go zwiększać, o ile chce tego większość Polaków. Sprzeciwiam się tylko łamaniu prawa – demokratyczny Rząd nie ma bowiem mandatu do działania wbrew konstytucji.
  3. Manifestując pod Trybunałem Konstytucyjnym, wyrażałem swój sprzeciw także wobec działań Sejmu poprzedniej kadencji, który wybierając nadmiarowych sędziów, także postąpił niezgodnie z konstytucją.
  4. Za wyjazd musiałem zapłacić z własnych pieniędzy, nikt mi niczego nie proponował.
  5. Nikt mnie do wyjazdu nie zachęcał, zdecydowałem się sam. W trakcie wyjazdu spotkałem też osoby, których nie widziałem od szkolnych lat, które podobnie jak ja uznały, że chcą domagać się od władzy działania zgodnie z konstytucją.
  6. Nie jestem i nie byłem działaczem ani zwolennikiem żadnej z partii opozycyjnych.
  7. Nie uważam, że Polska już przestała być krajem demokratycznym, a to że możemy demonstrować, jest najlepszym dowodem.
  8. Nie odmawiam Rządzącym najlepszych intencji, ale obawiam się, że marginalizowanie ważnego elementu, jakim jest wg konstytucji Trybunał Konstytucyjny, może w przyszłości doprowadzić do odejścia od demokracji, gdy władzę przejmie ktoś nieodpowiedzialny. Jak pokazuje historia, tak właśnie działo się już w innych krajach. Dlatego ważne jest, aby władza i obywatele wspólnie troszczyli się o porządek konstytucyjny.
  9. Nie jestem złodziejem, komunistą ani chuliganem. Uważam, że pokojowa demonstracja jest ważnym narzędziem demokracji i tak powinno pozostać. Przykro mi jeśli, ktoś poczuł się urażony pewnymi radykalnymi hasłami, które w trakcie manifestacji się pojawiły – ten element, choć został zauważony i mocno wyeksponowany, był tylko marginesem tego co jest najważniejsze. Za ten margines chciałbym przeprosić i podkreślić: Wyszliśmy na ulicę w trosce o wspólną Polskę, w której powinno być miejsce dla wszystkich.

W tym miejscu chciałby prosić uczestników demonstracji, aby potwierdzili przez kliknięcie Lubię to! wyrazili swoje poparcie dla wszystkich ww punktów lub wypisali w komentarzu, z którymi punktami się zgadzają.

Z życzeniami Wspólnego Nowego Roku

Uczestnik marszu „Obywatele dla demokracji” 12 grudnia 2015 i manifestacji KOD w miastach Polski 19 grudnia 2015